borówka amerykańska sadzanki Vaccinium corymbosum L. 01
borówka amerykańska sadzanki Vaccinium corymbosum L. 02
borówka amerykańska sadzanki Vaccinium corymbosum L. 03
borówka amerykańska sadzanki Vaccinium corymbosum L. 04
borówka amerykańska sadzanki Vaccinium corymbosum L. 05
borówka amerykańska sadzanki Vaccinium corymbosum L. 06
borówka amerykańska sadzanki Vaccinium corymbosum L. 07
borówka amerykańska sadzanki Vaccinium corymbosum L. 08

borówka amerykańska, jagoda kamczacka, jeżyna bezkolcowa, mini kiwi, żurawina wielkoowocowa, sadzonki, Polska

W naszej ofercie

borówka amerykańska     jagoda kamczacka     jeżyna bezkolcowa    mini kiwi     żurawina wielkoowocowa

Borówka amerykańska – informacje

Borówka amerykańska (wysoka) stała się w ciągu ostatnich kilkunastu lat ważną gospodarczo rośliną jagodową, ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne.

Polska jest obecnie największym producentem borówki amerykańskiej w Europie.

Borówka amerykańska jest rośliną o bardzo specyficznych wymaganiach, a niedopełnienie któregokolwiek z nich może prowadzić do niepowodzeń w uprawie. Borówka amerykańska wymaga gleb przepuszczalnych, próchnicznych (ok. 10%) i kwaśnych (pH w KCl 3.5-4.5). Stanowisko powinno być osłonięte od wiatrów i słoneczne. Gleby powinny być wilgotne, ale niezalewowe. Na niewielu stanowiskach takie warunki występują naturalnie, dlatego przeważnie glebę należy sztucznie przygotować.

Krzewy borówki amerykańskiej powinny być sadzone w rzędzie co 0,8 – 1,2 m, zaś odległość między rzędami może wynosić od 2 m do 3,5 m. Rzędy powinny przebiegać w kierunku północ-południe, w celu równomiernego nasłonecznienia roślin.

Borówka amerykańska ma bardzo niskie wymagania pokarmowe. Należy uważać, aby roślin nie przenawozić. Przed nasadzeniem roślin, wskazane jest wykonanie analizy glebowej.

Borówka amerykańska, jako roślina wieloletnia wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W pierwszych 4 latach robimy tzw. cięcie sanitarne, tzn. usuwanie pędów chorych i słabych. Natomiast po 5 roku, oprócz cięcia sanitarnego, wycinamy pędy zagęszczające się wzajemnie, stare bez przyrostów jednorocznych. Najlepszy termin cięcia, to wczesna wiosna (luty, marzec) przed ruszeniem wegetacji.

Właściwości borówki amerykańskiej

Zbiór jagód borówki amerykańskiej rozpoczyna się w lipcu i w zależności od odmiany, może trwać do pierwszych przymrozków. Owoce borówki są bardzo zdrowe. Nie zawierają tłuszczu, ani cholesterolu. 250g świeżych owoców pokrywa połowę dziennej dawki wit. C dla osoby dorosłej. Barwnik znajdujący się w skórce tzw. antocyjan to bardzo silny antyutleniacz, który poprawia krążenie krwi, przeciwdziała zmęczeniu oczu, jest pomocny w leczeniu cukrzycy. Garbniki działają także odtruwająco, gdyż mają zdolność wiązania toksyn bakteryjnych i metali ciężkich. Inne związki zawarte w borówce amerykańskiej mają działanie antynowotworowe, a duża ilość drobnych nasion bardzo dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego.

Borówka amerykańska  (Vaccinium corymbosum L.)

• odmiany: Chanticleer, Earlyblue, Duke, Sunrise, Spartan, Patriot, Bluejay, Toro, Sierra, Bonus, Bluecrop, Bluegold, Chandler, Berkeley, Pink Lemonade, Nelson, Brigitta, Jersey, Darrow, Lateblue, Elliott
• odmiany południowe: Star, Ozarkblue

 Borówka amerykańska  (Vaccinium corymbosum L.)

  Kontakt

Realizacja: aktru.pl autor portalu polagro.ru

Romańscy Romańscy Romańscy Romańscy Romańscy


Top.Mail.Ru